Jaunos šeimos ir paskola: kas naujo

Praūžus idėjų festivaliui „Idėja Lietuvai“, daugybė žmonių nudžiugo, sužinoję, kad paskola jaunai šeimai bus teikiama (galbūt) su parama, atitinkant tam tikrus kriterijus, perkant būstą.

 

Rengiamas projektas vyriausybei

 

paskolos is zmoniuNors šis projektas dar nėra patvirtintas, tačiau vyriausybė jį jau palaikė, dabar jis bus teikiamas Seimui. Pastarajam patvirtinus pakeitimus, paskola jaunoms šeimoms bus teikiama su tam tikromis sąlygomis. Parama bus teikiama arba žemės sklypui, kai jo vertė nesiekia 15 proc. viso būsto pirkimo vertės, arba bus galima padengti su subsidija pradinį įnašą į banką. Šiuo projektu siekiama padėti jaunoms šeimoms, taip pat apgyvendinti regionus, taip pat didinti gimstamumą. Tačiau kitaip negu paskolos internetu ar įprastos būsto paskolos atveju, paramą galės gauti ne visi.

 

Kas gaus paramą:

  • Kaip ir įprastų skolinimų atvejų praktikoje, paskolos bedarbiams ar nemokiems žmonėms teikiama nebus. Bus siekiama, kad paskolą jauna šeima tikrai galėtų išsimokėti.
  • Taigi, jeigu apskritai būsite tie, kam paskolos is zmoniu ir bankų suteikiamos, dar turėsite būti susituokę (jeigu nebus pakeista tai teikiant projektą Seimui).
  • Taip pat šeima neturės būti senesnė nei 35 metų amžiaus.
  • Kuo daugiau vaikų – tuo daugiau pinigų. Bevaikėms šeimoms siūloma 15 proc. subsidija, 1 vaiko savininkams 20 proc. subsidija, 2 – 25 proc., 3 ir daugiau – 30 proc.
  • Pirkti būstą ar statytis namą bus galima tik rajonuose, o ne mieste, kuriame galbūt gyvenate dabar.

 

Neatsakyti klausimai

 

Kaip matote, pinigai turės būti panaudoti tikslingai, čia ne paskola automobiliui, o konkrečiam objektui – namui, butui. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad subsidiją teks grąžinti, jeigu namas ar butas bus parduotas per 10 metų. Žinoma, tai irgi sudėtingas dalykas ir šeima turėtų apie tai pagalvoti, ar jiems toks sandoris tikrai tinka. Kadangi suteikiama subsidija, tai tarsi taps paskolos be uzstato.  Tačiau neatsakytų klausimų visgi liko.

 

Kodėl visa tai yra teikiama tik per paskolas? Kodėl negalima padėti šeimoms, kurios pačios taupo būstui? Juk ir jos dirba, taupa, stengiasi… O štai paskoloms lengvatos teikiamos. Juk tuomet, kai turi imti paskolą, privalu dar ir naudotis draudimu, ir palūkanas mokėti, galiausiai – ne viską, ką nori įpirkti, gali. Bankas visuomet vertina tai, ką jūs galite įpirkti, ir stengiasi pasakyti, ar galėsite tai turėti, ar ne.

 

Kyla ir daugiau klausimų. Žinoma, paskolos dirbantiems uzsienyje gal bus nesuteikiamos, nes reikės fiziškai lankytis bankuose, taigi, bus ir kažkoks apribojimas. Paskolas teiks būsto pirkimui, bet kai kurie žmonės pirmiausia perka būstą, tik tuomet jį remontuoja. O štai būtent paskola busto remontui galbūt kažkam ir praverstų labiausiai. Iš pradžių nusipirkus prasčiau atrodantį namą ar butą.

 

Kam vertėtų naudotis pasiūlymu

 

Taigi, kyla klausimas, kam iš tiesų labiausiai verta pasinaudoti tokiu pasiūlymu. Tai ne paskola dantu gydymui, kad skauda ir būtų aišku, jog reikia gydytis. Ir ne paskola studijoms, kurioms būsimieji studentai turi aiškų poreikį. Dėl būsto visi nuolat patiriame tam tikrą neapibrėžtumą. Sunku suprasti, ko iš tiesų mums reikia, ką daryti, kaip… Ir visgi, tenka pripažinti, kad geriausia šia parama nesinaudoti dirbtinai, o naudotis tiems, kas ir taip planavo kažką panašaus daryti. Galbūt kurie ir taip planavo tuojau pirkti ir imti paskolą, ir kurie įsivaizdavo save gyvenant regionuose.